Žena se svěřila, jak jí vysazení antidepresiv zničilo život

Ellen ScottováVe středu 24. ledna 2018 10:36

Když bylo Tabitě Dowové šest let, dostala svou první migrénu.

Teď ji čas od času trápily bolesti hlavy, ale když jí bylo 29 let, začaly být pravidelnější a silnější. Brzy ji migrény vysilovaly, a tak vyhledala lékařskou pomoc v Národním centru pro migrénu v Londýně.

Tam Tabithě doporučili, aby požádala svého lékaře o antidepresivum Venlafaxin v maximální dávce 150 mg. Bylo jí řečeno, že jí to pomůže nejen s migrénami, ale také s přetrvávající špatnou náladou.

„To byl začátek mého pádu,“ říká Tabitha pro Metro.co.uk.

„Ani neurolog, ani praktický lékař, který jí lék následně předepsal, jí nevysvětlili, že je extrémně chemicky návykový.

„Nebylo mi řečeno, jak dlouho ho mám užívat, byl mi předepsán na dobu neurčitou a nikdo se nezmínil o tom, že vysazení léku bude mít pravděpodobně za následek těžké abstinenční příznaky a nutnost vysazení jako u heroinu.

„Nebyla ani zmínka o tom, že jedním z běžných abstinenčních účinků venlafaxinu jsou migrény.“

Venlafaxin Tabitě na náladu nezabíral, a tak se po roce rozhodla, že ho chce vysadit.

Když se svého praktického lékaře zeptala na plán vysazení antidepresiva, bylo jí řečeno, že lékař „netuší“, jak postupovat.

„Byla jsem na to úplně sama,“ říká Tabitha.

Postupovala podle pokynů doporučených praktickým lékařem, ale rychle se setkala s těžkými a vysilujícími abstinenčními příznaky. Plán, který jí lékař doporučil, byl rychlý a drastický a Tabitha má pocit, že zůstala zcela nepřipravená na to, co ji čeká.

Tabitha před odvykáním. Obr: Tabitha Dow)

„Migrény dramaticky zesílily a navíc se u mě objevil intenzivní drtivý tlak v čele, který byl po celé měsíce neustálý a nesnesitelný,“ vzpomíná Tabitha.

„Také jsem pociťovala chronickou únavu, vnitřní třes, snadno jsem se lekla, citlivost na světlo a zvuk, přetížení smyslů, hněv, mozkové výboje, tlak za očima, unavené oči, extrémní strach, paniku, zmatenost, neschopnost mluvit, neschopnost se hýbat, můj mozek byl nemocný, zrychlený tlukot srdce, když jsem se postavil, duševní zmatek, noční děsy, hypnagogické halucinace, noční pocení, lapání po dechu ve spánku, špatný pocit po koupeli/sprše, velké potíže s ranním probuzením, pocit ospalosti a zaseknutí až několik hodin po probuzení, pocit omámení a toxicity po zdřímnutí a spánku, pocit, že se mi mozek pohybuje ze strany na stranu, pocit stlačování/těsnění uvnitř hlavy, tahání pravého obočí nahoru, chemický „metálový“ pocit na čele, vibrační a elektrický pocit v hlavě, neschopnost zvládat každodenní úkoly, zhoršení nálady, rozrušení, pocit, jako by se mi vypínal mozek, závrať při vstávání, pocit, jako by se mé tělo houpalo jako na lodi, pocit katatonie, zmatené myšlení, pocit, jako by se mi zablokovalo myšlení, potíže s plánováním, potíže s prováděním postupných úkolů a pocit odloučení od okolí.‘

Když Tabitha zjistila, že má v mozku lézi v čelním laloku, domnívá se, že během této doby mohla mít i záchvat.

„Měla jsem dvě epizody, kdy jsem nemohla mluvit,“ říká. ‚Cítila jsem se jako při elektrické bouři v hlavě, což, jak jsem se dočetla, je pocit záchvatu.“

Tabitha během odvykání. (Obrázek: Tabitha Dow)

Tabitha si zpočátku neuvědomovala, že její příznaky jsou přímým důsledkem vysazení venlafaxinu. Když požádala svého lékaře o pomoc a výsledky testů vyšly normálně, nebyla jí nabídnuta žádná další podpora.

„Zůstala jsem na to sama,“ říká.

Současné pokyny NICE týkající se venlafaxinu a to, co chce Tabitha změnit:

„Souvisí s vyšším rizikem abstinenčních účinků ve srovnání s jinými antidepresivy.

„Gastrointestinální poruchy, bolesti hlavy, úzkost, závratě, parestézie, třes, poruchy spánku a pocení jsou nejčastějšími příznaky vysazení, pokud je léčba ukončena náhle nebo pokud je dávka výrazně snížena; dávka by měla být snižována po dobu několika týdnů.“

Tabitha navrhuje, že doporučení snižovat dávku po dobu několika týdnů není přesné. Bezpečné vysazení antidepresiva trvá měsíce a po dvou letech stále pociťuje vysilující příznaky.

Poznamenává, že pokyny NICE také nezmiňují, že venlafaxin může způsobit abstinenční příznaky, i když není náhle vysazen a je vysazen v souladu s pokyny praktického lékaře pro snižování dávky.

Tabitha nemohla pracovat, musela dát výpověď a opustit svůj byt v západním Londýně a přestěhovat se domů k rodičům, aby se o ni mohli postarat.

Ztratila všechno – práci, zdraví, domov, a přesto, jak říká, lékaři stále odmítají naslouchat jejímu boji.

Lékaři, které Tabitha navštívila, nevěří, že vysazení může způsobit závažné příznaky, které Tabitha uvedla. Jediný psychiatr, kterého našla, aby podpořil její tvrzení, je doktor Healy, který věnoval svůj čas výzkumu účinků abstinenčních příznaků venlafaxinu. Dr. Healy napsal dopis Tabithině praktickému lékaři, ve kterém potvrdil, že Tabitha zažívá intenzivní abstinenční příznaky, ale Tabitha tvrdí, že se jí stále nedostává žádné pomoci.

Teprve když Tabitha našla na Facebooku skupinu věnovanou odvykání od venlafaxinu, dozvěděla se, že není sama, kdo zažívá její příznaky.

Procházením skupiny Tabitha nacházela jeden komentář za druhým, které opakovaly její zkušenost a uváděly „drtivý tlak v čele každý den“, který vyvolává pocit, že máte hlavu „ve svěráku“ nebo že vás „mlátí cihlou do hlavy“.

„Zničilo mi to život“ (Obrázek: Tabitha Dow)

„Až když jsem se připojila k této skupině a viděla, že ve skupině jsou stovky lidí, kteří mají stejné příznaky jako já,“ vypráví Tabitha, „uvědomila jsem si, že mé příznaky jsou způsobeny vysazením venlafaxinu.

„Dvěma praktickým lékařům jsem řekla, že mám abstinenční příznaky po venlafaxinu. Jeden se k tomu nevyjádřil, ale souhlasil, že mě pošle k doktoru Healymu, druhý s tím nesouhlasil, ani když jsem měla písemné důkazy od doktora Healyho.“

Lékaři, které Tabitha navštívila, se domnívají, že příznaky, které prožívá, nejsou důsledkem vysazení venlafaxinu, ale že se prostě vrací její původní stav.

Mluvili jsme s psychiatrem, který má s venlafaxinem zkušenosti, doktorem Cosmem Hallstromem, který nám řekl, že je to jedno z nejoblíbenějších antidepresiv a obecně je považováno za nejúčinnější.

Podle zákona jsou sice praktičtí lékaři povinni poskytnout pacientům veškeré informace týkající se léků, které jim předepisují, ale podle doktora Hallstroma je realita zcela jiná.

„Zájmem lékaře je, aby se pacienti léčili a aby je přesvědčil, aby užívali léky, které jim pomohou,“ říká doktor Hallstrom pro Metro.co.uk. ‚Takže možná nezačnou vyjmenovávat všechny možné vedlejší účinky.“

Poznamenává, že praktický lékař vnímá riziko jinak než pacient a lékaři se mohou zdráhat uvést všechna možná rizika pro případ, že by to pacienta odradilo od vyhledání pomoci.

O dva roky později Tabitha stále pociťuje abstinenční příznaky. (Obrázek: Tabitha Dow)

SSRI sice mají abstinenční příznaky, vysvětluje doktor Hallstrom, ale ty bývají krátkodobé. Uvádí, že údaje ukazují, že u většiny pacientů, kteří se domnívají, že mají abstinenční příznaky, se ve skutečnosti jedná o návrat jejich původního stavu.

Připouští však, že existuje možnost, že někteří lidé mohou pociťovat skutečné abstinenční příznaky – doporučuje však jednoduchý „test, retest“ jako způsob, jak to ověřit.

„Chápu, že mnoho pacientů nemusí chtít léky znovu užívat, protože prošli špatnou zkušeností,“ říká doktor Hallstrom.

„Ale pokud se jedná o abstinenční příznaky, když začnou lék znovu užívat, jejich příznaky by měly do 24 nebo 48 hodin vymizet. To je jednoduchý test.“

Tabitha, která byla svou zkušeností „traumatizována“, se však zdráhá k lékům znovu přiblížit – zejména proto, že venlafaxin na její depresi vůbec nezabíral a ona nechce být po zbytek života vázána na užívání léků.

Dva roky poté ji abstinenční příznaky stále oslabují. Není schopna pracovat, je odkázána na dávky PIP a ESA a nyní se snaží získat peníze na alternativní terapie, které by jí pomohly vyrovnat se nejen s vedlejšími účinky, ale i s rakovinou štítné žlázy, která jí byla diagnostikována v posledních několika letech.

Nejvíce ji znepokojují abstinenční příznaky.

„Raději budu mít rakovinu štítné žlázy, než abych si prošla vysazením Venlafaxinu,“ říká Tabitha. ‚Rakovina štítné žlázy nezpůsobuje žádné příznaky. Odvykání mi ničí život každých třicet vteřin.“

„Mám opravdu špatné kognitivní příznaky. Jako by mi někdo zdrogoval mozek.

„Mám pocit, že mi odešla inteligence i paměť.“

Tato zkušenost Tabithu přirozeně odradila od užívání léků. Nyní se spoléhá na alternativní terapie, ale protože to pro ni představuje velkou finanční zátěž, obrátila se na portál GoFundMe s žádostí o pomoc.

Teď, když se podělila o svůj příběh, Tabitha doufá, že může ovlivnit změnu.

„Je pro mě příliš pozdě,“ říká nám. ‚Užívání venlafaxinu mi zničilo život, přišla jsem o příjem, společenský život i nezávislost.

‚Ale chtěla bych, aby mi lékaři uvěřili. Chtěla bych, aby mě vyslechli.

‚Chci, aby byly lepší informace o vysazování antidepresiv, a chci, aby se změnily pokyny NICE, aby tím už nikdo nemusel procházet.‘

VÍCE : Spaní méně než osm hodin denně zvyšuje pravděpodobnost výskytu vtíravých myšlenek

VÍCE : Otevřeně mluvit o svém duševním zdraví je to nejlepší, co jsem kdy udělala

The Fix

Denní lifestylový e-mail od Metro.co.uk.

Zjistěte více

.